Wielokulturowość i międzykulturowość w praktyce szkolnej.

• 14-02-2024 9:34

Szanowni Państwo,

mamy zaszczyt zaprosić nauczycieli wszystkich specjalności szkół podstawowych   i ponadpodstawowych na webinarium pt. „Wielokulturowość i międzykulturowość w praktyce szkolnej”, które odbędzie się 29.02.2024 roku o godzinie 17.00 na platformie ZOOM zorganizowane  w ramach współpracy BBODN oraz Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

W trakcie spotkania  zaprezentowana zostanie publikacja  pt. „Poznajmy się” oraz zostaną przekazane Państwu praktyczne wskazówki dotyczące pracy w szeroko pojętym lokalnym środowisku wielokulturowym.

Po webinarium każdy uczestnik otrzyma BEZPŁATNIE prezentowaną pozycję w wersji polskiej, ukraińskiej i czeskiej z możliwością wykorzystania jej we własnej pracy.

Inicjatorem i realizatorem projektu, w ramach którego powstała niniejsza publikacja jest "Europejskie Ugrupowanie Współpracy Terytorialnej TRITIA" a prelegentami będą autorzy podręcznika: dr Agnieszka Tambor Uniwersytet Śląski w Katowicach Polska Półka Filmowa, dr Rafał Cekiera Instytut Socjologii Wydział Nauk Społecznych Uniwersytet Śląski w Katowicach oraz  koordynatorka całego projektu Barbara Wrona Europejskie Ugrupowanie Współpracy Terytorialnej TRITIA. Nasz Ośrodek reprezentować będzie mgr Agnieszka Czernek-Krywult konsultantka ds. kształcenia zawodowego oraz absolwentka Szkoły Asystentów Międzykulturowych.

Idea projektu „Poznajmy się bliżej! Wzmacnianie kompetencji językowych i kulturowych mieszkańców Polski, Czech i Ukrainy” narodziła się        w odpowiedzi na sytuację, w której znalazła się polska i czeska oświata po 24 lutym 2022 r. Konflikt zbrojny w Ukrainie, który                        w kontekście edukacyjnym spowodował przede wszystkim gigantyczne fale migracyjne, postawił przed nauczycielami, asystentami kulturowymi, edukatorami i animatorami kultury nowe wyzwania.

Liderem projektu było Europejskie Ugrupowanie Współpracy Terytorialnej TRITIA. Jest to pierwsza organizacja na terenie Polski, Czech i Słowacji, której reprezentantami są członkowie samorządów regionalnych, a dokładnie: Kraju Morawsko-Śląskiego (CZ), Województwa Śląskiego (PL)   i Samorządowego Kraju Żylińskiego (SK). Organizacja ta została założona w celu usprawnienia   i promowania współpracy transgranicznej, ponadnarodowej i międzyregionalnej między jej członkami.

Zgłoszenia prosimy przesyłać przez formularz zgłoszeniowy:

formularz zgłoszeniowy_wielokulturowość

Istnieje również możliwość zapisów za pośrednictwem ogólnego formularza zgłoszeniowego dostępnego na stronie https://bbodn.edu.pl/formularz-zgloszeniowy, który po wypełnieniu należy przesłać jako załącznik na adres: bbodn@cuw.bielsko-biala.pl

Zapraszamy !!