• 07-02-2023 21:05
Dziś odbyła się „II Wycieczka zawodoznawcza dla doradców zawodowych i nauczycieli doradztwa zawodowego pracujących w szkołach podstawowych” zorganizowana w ramach podpisanego przez Miasto Bielsko-Biała międzyresortowego „Partnerstwa dla lokalnego rynku pracy”. W trakcie spotkania Pani Naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu Urzędu Miejskiego w Bielsku -Białej Ewa Szymanek–Płaska, powitała wszystkich uczestników i podziękowała Organizatorom przedsięwzięcia. Zaprosiła również wszystkich zgromadzonych na konferencję upowszechniającą działania projektowe przewidziane w ramach wdrażania Bielsko-Bialskiego Modelu Doradztwa Zawodowego dla uczniów szkół podstawowych, która odbędzie się 28.02.2023 r. w sali sesyjnej bielskiego Ratusza.
Zwiedzanie rozpoczęło się od spotkania z Dyrekcją szkoły w pokoju nauczycielskim Bielskiej Szkoły Przemysłowej. Pani Dyrektor Gabriela Michalska przedstawiła ofertę edukacyjną szkoły oraz programy unijne realizowane w ramach stażów zawodowych. Informacje o działalności szkoły uzupełnił Pan Wicedyrektor Grzegorz Holerek przedstawiając specjalności zawodowe. Następnie wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni do zwiedzania pracowni: druku cyfrowego, konstrukcji i projektowania odzieży analizy chemicznej (laboratorium) energetyki odnawialnej pracowni letterpress.
Drugim etapem wycieczki było spotkanie z Dyrektorem Bielskiego Centrum Edukacji Panią Iwoną Włodek, która zaprezentowała strukturę oraz ofertę edukacyjna placówki. Następnie przystąpiono do zwiedzania pracowni zawodowych w Zespole Pracowni Nr 1 m.in. pracowni: diagnostyki pojazdów, krawieckiej oraz elektromechaniki samochodowej.
Trzecim etapem wycieczki było spotkanie z Dyrektorem Zespołu Szkół Elektronicznych, Elektrycznych i Mechanicznych im.Jędrzeja Śniadeckiego Panem Jackiem Zielińskim, który zaprezentował ofertę edukacyjną szkół wchodzących w skład Zespołu. Pan Wicedyrektor Jakub Rudolf przedstawił prezentację dotyczącą współpracy z firmami i przedsiębiorstwami w ramach rozwoju kształcenia zawodowego oraz organizacji praktyk zawodowych. Uczestnicy mieli też okazję spotkać się z przedstawicielami samorządu uczniowskiego oraz uczniami realizującymi projekt społeczny PewneWybory wspierający decyzje edukacyjne uczniów szkół podstawowych stojących przed wyborem szkoły średniej.
Ostatnim etapem wycieczki była prezentacja bazy lokalowej ZSEEiM, w tym zwiedzanie pracowni specjalistycznych dla zawodów kształconych w szkole m.in. pracowni mechatronicznej, mechanicznej, pracowni elektrycznych i elektronicznych oraz informatycznych.
„II wycieczka zawodoznawcza” została bardzo wysoko oceniona przez uczestników, którzy uznali taką inicjatywę za wartościową i ważną w kontekście wspierania uczniów szkół podstawowych w wyborze dalszej drogi kształcenia.